K.V.K.K

TELEFON - SANTRAL SİSTEMLERİ

Geleneksel Pbx sistemlerin (analog) yerini alan, network ağı üzerinden haberleşen, analog Pbx santrallerden çok daha yetenekli sistemlerdir. Yönetilebilir bu sistemler günümüz teknolojisinde daha çok tasarruf sağlamak amacı ile düşünülse de, güvenlik ve otokontrol açısıdan da ön plana çıkmaktadır.

Teknolojinin çok kısa sürede tüketildiği ve eskidiği bir dönemdeyiz. Bu sebeple teknolojiye yapılan yatırımlarda doğru hamleler yapılması kaçınılmazdır. Pbx sistem yatırımlarını gerçekleştiriken, IP Santral Teknoloji ürünlerinin tercih edilmesi ileride gereksinim duyulabilecek birçok özelliğin kullanılabilmesine ve yeni bir yatırıma gereksinimi ortadan kaldıracaktır. Bilgisayarlar ile aynı ağ üzerinde çalışabilen yapısı sayesinde kurulum ve işletme maliyetleri açısından oldukça tasarrufludur.

İşletmeler, bir çok farklı ihtiyaçtan yola çıkarak iletişim alt yapılarını değiştirirler. Bundan önceki zaman içerisinde analog alt yapıda kullanılan telefon santralleri kullanılırken, günümüzde VoIP teknolojisi hem satın alma maliyetlerinin uygun olması hem de müşteri ve iç iletişimdeki ihtiyaçların tamamını karşıladığı için daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. GSM üzerinden çağrıların yönetimi, ses kayıt, çağrı raporlama ve sesli yanıt sistemleri artık günümüzde her işletmenin ihtiyaç duyduğu ve santralinden beklediği özelliklerdir.

Ip santral, analog santrallerin yerini alan yeni nesil santral sistemidir. Dünyanın neresinden olursa olsun Ip ağında olan tüm dahilileriniz santralinize bağlanarak ofis içindeymiş gibi ücretsiz görüşebilir, santral üzerinden arama yapabilir ve gelen çağrıları cevaplayabilirler. Bu özelliği nedeniyle Ip PBX, çok şubeli ya da uzak ofisli firmaların kendi aralarlarındaki telefon görüşmesi maliyetini sıfırlamakta ve tek santral üzerinden birden fazla lokasyonunuzun santral ihtiyacını karşılamanızı sağlamaktadır. Ayrıca tek ofisteki birden fazla firmanın tek santrali kullanım olanağı sağlamaktadır.

Özellikleri Nelerdir?

* Web üzerinden erişim mümkündür
* Görüşmelerin rapoları alınabilir
* Tüm konuşmaların ses kaydı tutulabilir (pstn, voip ve gsm)
* Kapasite arttırmı kolaylığı sağlar (iç ve dış hat sayısı sınırsızdır)
* Görüntlü görüşmeye olanak sağlamaktadır
* Profesyonel robot operatör (IVR) ile gün ve saat bazında karşılama mesajı kullanılabilir
* Konferans özelliği ile coğrafi olarak faklı noktalardaki kişileri tek noktada toplayabilir
* Şubeler ağ üzerinden birbirine bağlanabilir, aralarında ücretsiz görüşülebilir
* Harici aramalarda görüşme ücretleri %50-60 oranında düşürülebilir
* Numara taşıma yapılarak Telekom görüşme ve sabit ücretleri tamamen ortadan kalkabilir
* Akıllı cep telefonları, tablet ve tüm bilgisayarlarda santral dahili abonesi tanımlanabilir.